Pasje biologiczne uczniów II LO

Uczniowie mający szczególne zamiłowanie do przedmiotów przyrodniczych mogą w naszej szkole rozwijać swoje pasje. Możliwości takie stwarza pracownia biologiczna, która jest wyposażona w sprzęt optyczny, pozwalający na prowadzenie obserwacji mikroskopowych. Mikroskop optyczny i mikroskop stereoskopowy dają możliwość prowadzenia obserwacji zarówno struktur komórkowych jak i większych organizmów.

Mikołaj Kwiatek uczeń klasy 2B ma interesujące hobby. W swoim formikarium i od kilku lat prowadzi hodowlę kolonii mrówek Messor barbarus. Obserwacje, które prowadzi, dotyczą cyklu życiowego tych owadów, preferencji dotyczących temperatury otoczenia, wilgotności, a także rodzaju pożywienia. Samodzielnie w domu prowadzi różnego rodzaju obserwacje botaniczne i zoologiczne, między innymi różnych owadów. Hoduje też papryczki doniczkowe.

Wyposażenie pracowni biologicznej umożliwiło mu prowadzenie obserwacji żywych owadów oraz ich stadiów rozwojowych. Mógł również dokumentować swoje obserwacje w formie cyfrowej.

Prace badawcze Mikołaja wzbogacają  proces dydaktyczny na lekcjach biologii. Prezentuje koleżankom i kolegom swoje dokonania, w bardzo interesującej formie przedstawia biologię owadów społecznych na przykładzie swoich mrówek. Jego praca zachęca innych uczniów do prowadzenia własnych doświadczeń i obserwacji oraz rozbudza zainteresowanie zoologią.

Joanna Pelc

fot. Mikołaj Kwiatek