Akademia z okazji 250-lecia powstania Komisji Edukacji Narodowej i Święto Patrona Szkoły

16 października odbyła się Akademia z okazji 250-lecia powstania Komisji Edukacji Narodowej połączona ze Świętem Patrona naszej szkoły, przekazaniem władzy Nowemu Samorządowi Uczniowskiemu oraz ślubowaniem i prezentacjami klas 1-wszych.

Uroczysta akademia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. W dalszej części Uczniowie i Słuchacze Zespołu Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie, w obecności nauczycieli, pracowników szkoły i starszych kolegów, złożyli ślubowanie na sztandar Szkoły i zostali przez Panią Dyrektor Dorotę Grzesik oficjalnie włączeni do społeczności korczakowskiej.

Następnie ustępujący przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Daniel Chmura i Michał Kluz złożyli życzenia z okazji 250-lecia powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz przedstawili rys historyczny i funkcje tego centralnego organu władzy oświatowej w Polsce.

Konferansjerzy Wioleta Pelc z klasy 2f i Szymon Stryczek z klasy 3s przypomnieli zebranym, że nauczycielem był także Karol Wojtyła, znany wszystkim jako papież Jan Paweł II. Właśnie 16 października, obchodziliśmy 45-tą rocznicę jego wyboru.

Kolejnym punktem programu była inscenizacja pt. „Stary Doktor”. Wystąpili w niej uczniowie z kl. 2f i 2c oraz nauczyciel fizyki p. Piotr Ogryzek, który wcielił się w rolę Janusza Korczaka. Celem przedstawienia było zaprezentowanie sylwetki i losów patrona szkoły.

Następnie na scenie pojawił się ustępujący Samorząd Uczniowski, który przekazał zebranym informacje o przebiegu i wyniku wyborów. Nie mogło zabraknąć przemówień i podziękowań dla kończących kadencję przedstawicieli oraz opiekunek SU: p. Doroty Winiarz i p. Magdaleny Dubiel-Kaczor.

Samorząd Uczniowski 2023/2024

• Anna Maria Statek 2e
  • Aleksandra Weronika Szylar 2e
  • Mateusz Dominik Hubala 3s
  • Tomasz Michał Mączka 3s
  • Michał Piotr Sołtysiak 3s
  • Bartosz Wróbel 3s

Po części oficjalnej rozpoczęła się Prezentacja Klas Pierwszych. Pierwszoklasiści śpiewali, tańczyli i odrywali scenki, które nawiązywały do profilu klasy. Uczniowie przygotowali także plakaty. Wszystkie aktywności oceniane były przez komisję w składzie: p. Ewelina Trześniowska, p. Magdalena Dubiel- Kaczor, Daniel Chmura i Michał Kluz.

Oto wyniki:

I miejsce w kategorii występu scenicznego zdobyła klasa 1s.

I miejsce w kategorii plakatu zdobyła klasa 1c.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy powodzenia na nowej, edukacyjnej drodze życia! Zdobycia wiedzy i umiejętności, odkrycia potencjału oraz szkolnych przyjaźni. Jeśli uczycie się tak, jak tańczyliście podczas tego wydarzenia, to będziecie zdobywać wysokie wyniki w nauczaniu, czego Wam z całego serca życzymy!

Relacja: Kinga Wierzbińska

Zdjęcia: Emil Kluz kl. 2f