Realizacja świątecznego projektu Weihnachtswoche

2 grudnia uczniowie naszej szkoły wyruszyli w długą podróż do Gersheim w Niemczech, gdzie wraz ze szkołami partnerskimi z Mandelbachtal (Niemcy) i Drohobycza (Ukraina) wzięli udział w realizacji projektu świątecznego Weihnachtswoche. Młodzież uczestniczyła w zajęciach, które rozwijały kreatywność, relacje między uczestnikami oraz umiejętności komunikacyjne w języku obcym. W trakcie zajęć w grupach wielonarodowościowych uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o Świętach Bożego Narodzenia w Niemczech i Ukrainie oraz poznawali tradycje i kulturę tych państw. W tematykę bożonarodzeniową wplecione zostały wątki ekologiczne i problem konsumpcyjnego podejścia do świąt Bożego Narodzenia. W czasie wolnym uczniowie organizowali dyskoteki, podczas których świetnie się bawili i integrowali. We wtorek (5 grudnia) udali się na jarmark bożonarodzeniowy do Saarbrücken, a w kolejnym dniu pojechali do Strasburga, gdzie zwiedzili Parlament Europejski. Przechadzali się po strasburskim starym mieście podziwiając wspaniałą architekturę, piękne i niepowtarzalnie udekorowane kamienice, katedrę Notre Dame oraz błyszczące wszystkimi kolorami, pachnące piernikami i innymi specjałami stoiska na jarmarku świątecznym. Projekt został zakończony prezentacją świąteczną i uroczystą kolacją. Dzięki wymianie uczniowie nawiązali wiele nowych znajomości, zobaczyli różnorodność kulturową oraz mogli wykorzystać w praktyce swoje umiejętności językowe. Jako uczestniczki, pragniemy dodać, że wymiana była dla nas niezapomnianym przeżyciem, dzięki któremu zawarłyśmy przyjaźnie (mamy nadzieję, że na całe życie) i zwiedziłyśmy wiele ciekawych miejsc.

Julia Wróbel i Justyna Lasek, klasa 2f